Sürdürülebilirlik

"Kimyanızı önemsiyoruz" sloganıyla bütünleşen Prosim Kimya ve grup şirketleri ‘'Sürdürülebilir Yaşam'' için üzerine düşen görevleri layıkıyla yerine getirmeye devam ediyor.

Prosim Kimya şirketimiz, Reichhold Inc. şirketinin teknolojik desteği ile yatırımını yaptığı Polimer Ar Ge üretim tesislerinde fark yaratmaya, fabrikanın dizaynı aşamasında çevre ve iş güvenliği kriterini birinci sıraya alarak başladı.

Bu sebeple, Kocaeli sınırları içinde yer alan bu tesis Avrupa'nın en çevreci, en sürdürülebilir Polyester Reçine Üretim Tesisi unvanını almak için gerekli altyapı yatırımını yapmış olup gerekli sertifikasyon çalışmalarına devam etmektedir.

Henüz çok yeni bir tesis olmasına rağmen, enerji verimliliği projeleriyle 2019 yılında 1 ton ürün üretebilmek için harcadığı kwh elektriği, bir önceki yıla kıyasla %38, kwh doğalgazı %11 ve m3 su tüketimini %61 oranında azaltmayı başarmıştır.

Ambalaj Atık Yönetimi projeleriyle; hammaddelerden ortaya çıkan torba, bigbag gibi ambalajları 2019 yılında bir önceki yıla göre kıyasla %70 ini geri kazanarak, bertaraf kaynaklı çevreye salınacak gazların ve katı/sıvı atık miktarının önüne geçmiştir. 2020 yılında ise yine bir önceki yıla kıyasla ambalaj atıklarının %67'sini azaltacak projelere ve yatırımlara de başlamış bulunmaktadır.

Prosim Kimya, stratejik bir girişim olan Polimer Ar Ge üretim tesisini Türkiye sınırları içinde kurarak ve istihdam yaratarak çalışanları, tedarikçileri, hizmet sağlayıcıları ve aileleri olmak üzere toplamda yaklaşık 1000 kişinin hayatına pozitif katkı sağlamış olup, 2020 yılında sosyal ve kültürel farkındalık çalışmaları ile de bu süreci devam ettirmektedir.

İş hayatında ve eğitimde eşitlik ilkesiyle, ekonomik imkanları kısıtlı öğrencilere burs vermekte ve ofislerinde pozitif ayrımcılık gözeterek %80 kadın istihdamı sağlamaktadır.

Sürekli eğitim ve gelişim bilinciyle yapılan eğitimlerle, firma kültürü, vizyonu çalışan ve tedarikçilere aktarılmaya devam etmekte olup; Polimer Ar Ge laboratuvarlarında ise müşterilerin talepleri olan en çevreci en yenilikçi ürünler test edilerek ilgili projeler hayata geçirilmektedir.

Polimer Arge; üniversiteler ile iş birliği yaparak, çalışanlarına sürekli eğitimler düzenlenmekte ve bu şekilde donanımlı ve bilinçli çalışan yetiştirme prensibini kendine görev edinmektedir.

Sürdürülebilirliğin, insana, teknolojiye ve doğanın kimyasını korumaya yönelik yatırım demek olduğunu özümsemiş olan Polimer Arge, bu yönde yatırımlarına devam etmektedir.

Bu hedefler doğrultusunda Polimer Arge olarak benimsediğimiz sürdürülebilirlik ilkelerimiz;

  • İnsanlara ve çevreye zarar vermemek için teknolojilerimizin, süreçlerimizin ve ürünlerimizin çevre, sağlık ve güvenlik bilgilerini ve performanslarını yaşam döngüleri boyunca sürekli iyileştirmek,
  • Kaynakları verimli kullanarak israfı en alt düzeye indirebilmek,
  • Performansımız, başarı ve eksikliklerimiz hakkında açık olmak,
  • Tüm paydaşlarımız ile endişelerini ve beklentilerini anlamak ve çözmek için etkileşim içinde, birlikte çalışmak,
  • Etkili düzenleme ve standartların geliştirilmesi ve uygulanmasında hükümetler ve kuruluşlarla iş birliği yapmak ve süreçlerde rol almak,
  • Kimyasalları ürün zinciri boyunca yöneten ve kullanan herkesin sorumlu kimyasal yönetimini teşvik etmektir.

Bize Ulaşın

Ekibimize iletmek istediğiniz her türlü soru ve talepleriniz için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz

Lütfen bekleyiniz.. E-posta adresi hatalı. * işaretli alanlar boş bırakılamaz. Mesajınız başarı ile gönderildi. Hata oluştu lütfen tekrar deneyiniz.